Zúčastnili jsme se 1. ročníku Aktivní Česko
Dne 15. května 2024 se v prestižních prostorách Senátu Parlamentu České republiky uskutečnil 1. ročník konference Aktivní Česko. Tato iniciativa má za cíl rozpohybovat obyvatele České republiky. Pohyb je velmi důležitý pro psychické a fyzické zdraví člověka a slouží i jako prevence.
Cukrem slazené nápoje
Na Vysoké škole Sting nebereme otázky zdravého životního stylu na lehkou váhu. Naši kolegové jsou zapojeni do výzkumu, ve kterém navrhují zdanění cukrem slazených nápojů v ČR. Využívají při tom zkušeností ze zahraničí a zohledňují i vysokou roční spotřebu slazených nápojů a cukru obecně.
Právě díky tomu navázali kontakt i s iniciativou Aktivní Česko a mohli se konference zúčastnit. Přestože nebyli mezi aktivními přednášejícími (třeba příští rok 🙂), mohli i tak diskutovat své návrhy s dalšími účastníky konference.
Program konference byl natolik nabitý zajímavými informacemi, že bychom vás s některými z nich chtěli seznámit. Níže komentuje náš zástupce na konferenci Pavel Semerád.
Důležité poznatky z konference
Přiznávám, že mi konference Aktivní Česko poskytla mnoho AHA momentů. Nejsilnější byl ten, že pravidelný pohyb alespoň 5×týdně na 30 minut (doporučuje i WHO) výrazně zvyšuje naději na delší život ve zdraví.
Co jsem si dále zapsal?
✅ Senátor Jiří Růžička zdůraznil důležitou úlohu pohybu, protože je levnější prevence než léčba.
✅ Dita Charanzová a Michaela Šebelová se shodly na tom, že se Češi přestali přirozeně hýbat a COVID to jen umocnil. S následky se potýkáme i dnes.
✅ Andreas Paulsen jasně uvedl, že zlepšení zdravotního stylu je úlohou členských států. Tedy i České republiky.
✅ Barbora Mackova zmínila, že až 80 % nemocí lze předejít jen zdravým životním stylem. Kladla důraz na prevenci.
✅ Ondřej Andrys ujistil přítomné, že si to MŠMT uvědomuje a zaměřuje se i na pojem tělovýchova na školách.
✅ Slova profesora Jana Pirka ve mně rezonují ještě teď — „mládí rozhoduje o tom, jaké bude stáří.“ A dodal, že by doporučená týdenní doba pohybu měla být navýšena ještě o další dva bloky posilování. S přibývajícím věkem totiž ubývá svalová hmota.
✅ Michal Vrablík mě uklidnil, že i obézní člověk, který se hýbe, je na tom lépe než štíhlý, který se nehýbe.
✅ Docent Aleš Kroužecký ho doplnil, že se počítá každý krok. Klidně i o víkendech (víkendoví válečníci).
✅ Ales Vlk seznámil přítomné s mnoha příklady dobré praxe ze zahraničí. Srovnání vypadá hrozivě. Zahraničí vč. např. sousedního Rakouska je o více než 10 let dál. Některé české obce (např. Kladno a Dobříš) mění stereotypy a jdou v aktivním pohybu příkladem.
✅ Důležité jsou také projekty Trenéři ve škole (Ondřej Lípa a Antonín Barák) a Bez faulu (Michaela Veselá; ČBF).
Bylo toho vážně hodně. Hlavní zpráva ale zní: Hýbejte se pravidelně. #beactive.
Velmi děkuji Jana Havrdová, že jsem se mohl konference zúčastnit. 🙏
Pavel Semerád
Ambasador Vysoké školy Sting